۰۲۱۵۶۳۹۲۰۰۱ - ۰۲۱۵۶۳۹۲۲۱۰

کمپرسور

9 / 10
از 3 کاربر

برای اینکه فشار برخی از سیالات مانند گازها و بخارات را افزایش داد از دستگاه کمپرسور استفاده میشود. کمپرسور  کاربرد های زیادی دارد و در بخش های گوناگون صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار میگیرد. کمپرسور انواع مختلفی دارد که با ویژگی های گوناگونی که دارند طبقه بندی میشوند. کمپرسور تهیه مطبوع از انواع کمپرسور میباشد که که خود به دو نوع تک و چند سیلندر تقسیم میشود. کمپرسورهای تک و چند سیلندر نیز بر اساس روش تراکم به انواع گوناگونی تقسیم میشوند که میتوان به پیستونی، دوار و گریز ار مرکز اشاره کرد.

نوع دیگری ازکمپرسور وجود دارد که به آن کمپرسور محوری میگویند. هوا به هنگام ورود به این کمپرسور از طریق پره های آن به عقب رانده میشود و طی چند مرحله از چندین پره تعبیه شده در دستگاه عبور میکند. پره های ابتدایی این کمپرسور در ابتدا زاویه دار هستند و زاویه آنها نیز مقداری زیاد میباشد ولی به مرور که به سمت محفظه احتراق پیش میرود زاویه این پره ها کمتر میشود. از مزیت های این کمپرسور عدم سکته آن در هنگام کار میباشد.

کمپرسور شعاعی نوع دیگری از کمپرسور میباشد که به آن شعاعی و گریز از مرکز میگویند. این کمپرسور بر خلاف کمپرسورهای محوری جریان هوا را از بین پره های خود عبور نمیدهد بلکه پره های بسته این کمپرسور هوا را به بیرون هدایت میکنند. کمپرسور شعاعی بیشتر در موتورهای قدیمی کاربرد دارد و مورد استفاده آن در موتورهای جدید کمتر میباشد.کمپرسور پیستونی از انواع کمپرسور میباشد که مورد استفاده آن در یخچال های کوچک منازل میباشد. به طور کلی این کمپرسور در صنایع تبریدی استفاده میشود و قدرت آنها نیز از چند دهم تا چند صدم اسب متغیر میباشد.

کمپرسور پیستونی از لحاظ قدرت برودتی به انواع گوناگونی تقسیم میشود: ۳۰۰ کیلو کالری در ساعت، ۳ تا ۲۰ هزار کیلو کالری در ساعت، ۲۰ تا ۹۰ هزار کیلوکالری در ساعت و بیشتر از ۹۰ هزار کیلو کالری در ساعت. کمپرسور پیستونی از لحاظ مراحل تراکم نیز به کمپرسورهای یک، دو و سه مرحله ای تقسیم میشود. کمپرسور پیستونی از لحاظ سیلندر نیز تقسیم بندی های گوناگونی دارد و به یک و چند سیلندر تقسیم میشود.

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :